XIV Dzień Papieski „Świętymi bądźcie” J.P.II
XIV Dzień Papieski „Świętymi bądźcie” J.P.II

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy włączył się w ideę Marszu dla Życia i Rodziny. W Izbie Patrona zorganizowano spotkanie z przedstawicielem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Nauczyciel religii, wychowania do życia w rodzinie i pedagog szkolny przeprowadzili ankiety wśród młodzieży. Na pierwsze pytanie: - czy spotkałeś się z ideą Marszu dla Życia? – pozytywnie odpowiedziało 25% uczniów ( na katechezie lub w mediach). Na drugie pytanie: - czy uważasz, że jest to właściwa forma obrony życia i rodziny? – negatywnie lub – nie wiem – odpowiedziało 17 % młodych ludzi. Pozostali wyrażali się pozytywnie – przykładowe wypowiedzi:
- protest przeciw przemocy w rodzinie ma pozytywny wpływ na rozwój młodych pokoleń
- zmusza do refleksji
- może zmusić polityków do stanowienia praw broniących życia i rodziny
- dobra, odważna akcja zabiegająca o dobro wszystkich Polaków
- mało jest takich akcji, a należy pokazywać jak wielu ludzi myśli podobnie
- marsz ma większy wpływ na społeczne myślenie niż najmądrzejszy głos pojedynczego człowieka
- niewiele zmieni, ale daje do myślenia
- pokojowo, radośnie, całymi rodzinami, bez awantur i chamstwa można domagać się praw dla rodziny
- warto walczyć o każde nienarodzone dziecko, dobrą opiekę dla starszych ludzi
- ludzie tylko tak mogą walczyć o swoje prawa
- warto pomagać, a szczególnie rodzinom wielodzietnym
- nie chcemy pytać ludzi o innej orientacji seksualnej; czy możemy zakładać normalne rodziny
- dobra forma ale mało skuteczna.

Na trzecie pytanie: - czy forma manifestowania pozytywnych wartości może zmienić człowieka i wpłynąć na społeczne działania? – negatywnie odpowiedziało 13% uczniów.

Przykładowe uzasadnienia odpowiedzi pozytywnych:
- tylko czynem człowiek coś może zdziałać
- marsz może pokazać, jak wielu ludzi jest przywiązanych do tradycyjnych wartości i nie bać się nazwania „ciemnogrodem”
- ludzie uczą się poprzez przykład, warto włączać się w takie akcje
- marsz pozwala ludziom udzielać się społecznie
- akcja może być przekonująca, jeżeli będzie dobrze przygotowana
- ludziom trzeba pomagać się zmieniać.

Wypowiedzi młodzieży są wymownym podsumowaniem ankiety. Marsz dla Życia i Rodziny powiązany z XIV Dniem Papieskim jest kontynuacją działań naszego Patrona Szkoły, który w „Orędziu” na XVIII Światowy Dzień Pokoju głosił: „Przez całe życie wciąż od nowa musicie potwierdzać wartości , które nadają kształt Wam samym i światu: wartości, które sprzyjają życiu, które odzwierciedlają godność i powołanie osoby ludzkiej, które budują świat w pokoju i sprawiedliwości.”

Dyrekcja oraz chętni uczniowie, nauczyciele naszej szkoły 12 października wzięli udział w VI Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny. Po nabożeństwie w kościele Miłosierdzia Bożego, któremu przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż zgromadzeni wysłuchali świadectwa 38 – letniej kanadyjskiej obrończyni życia Mary Wagner. Trafiła na dwa lata do więzienia, bo została oskarżona o naruszenie stref ochronnych wokół klinik aborcyjnych w Toronto. Modliła się, aby kobiety odstępowały od zamiaru usunięcia płodu. Około pięciu tysięcy ludzi z całej diecezji tarnowskiej przemaszerowało następnie pod pomnik Świętego Jana Pawła II na plac Solidarności, gdzie odśpiewano „Barkę”. Marsz połączony był z obchodami XIV Dnia Papieskiego pod hasłem „Świętymi bądźcie”.

Marsz zakończył się na dębickim rynku, gdzie można było wysłuchać koncertu grupy muzycznej Armia Dzieci i zjeść ciepły posiłek.

Tekst: Ewa Reguła
Zdjęcia: