X POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY „ODKRYJ NA NOWO POWIAT DĘBICKI" ORAZ X POWIATOWA DEBATA EKOLOGICZNA POD HASŁEM „EKOLOGIA TO MODA CZY KONIECZNOŚĆ”

26 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II odbył się już X Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Odkryj na nowo powiat dębicki” połączony z X Debatą Ekologiczną „Ekologia to moda czy konieczność”.

Debata i konkurs zorganizowane zostały we współpracy ze Starostwem Powiatowym w ramach Powiatowego Programu Ochrony Środowiska. Uczestnikami spotkania byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego.

Wśród zaproszonych gości byli:
Barbara Pelczar – Białek – Dyrektor Wydziału Edukacji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Dębicy,
Maciej Kozik - inspektor Powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy,
Joanna Przeworska – Erazmus – podinspektor Powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy,
Fryderyk Kapinos – dyrektor ds. rozwoju Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego TAURUS w Pilźnie,
Renata Zielińska - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów ZSZ Nr1 w Dębicy,
Bożena Zielińska – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy

Tematem debaty było hasło „Ekologia to moda czy konieczność”, a celem kształtowanie proekologicznych postaw i uświadomienie roli ekologii w ochronie środowiska.

W debacie głos zabrali: pani Joanna Przeworska - Erazmus, która mówiła o skutkach zanieczyszczeń gleby, nadmiernego stosowania nawozów, środków ochrony roślin i pestycydów na terenie powiatu dębickiego oraz pan Fryderyk Kapinos omawiając produkcję wędlin i pierogów w firmie „TAURUS” metodą tradycyjną i staropolską, podkreślając różnice między produkcją żywności ekologicznej a produkcją żywności metodą tradycyjną oraz wpływ konserwantów i substancji chemicznych na zdrowie człowieka.

Wystąpienia zaproszonych gości utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że dla ochrony środowiska i ekologii nie może być alternatywy.

Drugą częścią spotkania był konkurs ekologiczny zorganizowany w dwóch kategoriach: wiedzowej i plastycznej.

W kategorii wiedzowej 2 – osobowe drużyny z 7 szkół odpowiadały na 25 pytań testowych. Następnie wszyscy uczestnicy etapu pisemnego równocześnie odpowiadali na 30 pytań wyświetlanych na ekranie dotyczących głównie walorów przyrodniczych i ciekawych miejsc powiatu dębickiego oraz ich ochrony. Maksymalną liczbę punktów jaką można było uzyskać z obu części wynosiła 55 punktów. Suma punktów uzyskanych przez drużynę w części pisemnej i ustnej dała ostateczne wyniki konkursu.

Finaliści X Powiatowego Konkursu Ekologicznego – Odkryj na nowo powiat dębicki:

• I miejsce – Klaudia Maduzia i Monika Czech z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy (51 pkt)
  • II miejsce – Michał Czyż i Piotr Nykiel z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy (44 pkt)
  • III miejsce – Michał Ciesielski i Paulina Kubik z Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie (41 pkt)

Uczniowie biorący udział w kategorii plastycznej konkursu wykonali plakaty na temat: „GOSPODARKA ODPADAMI I SUROWCAMI WTÓRNYMI NA TERENIE POWIATU DĘBICKIEGO”.

Finaliści IX Powiatowego Konkursu Ekologicznego – kategoria plastyczna:

• I miejsce – Justyna Ciszek z Zespołu Szkół Nr 2 w Dębicy
  • II miejsce – Michał Rudny, Kinga Wójcik, Karolina Chmielowiec z Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu
  • III miejsce – Marcelina Dydo z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy

Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Pozostali uczestnicy konkursu wiedzowego i plastycznego otrzymali nagrody w postaci dyplomów.

Prace konkursowe były wyeksponowane i połączone z kiermaszem przepięknych prac i rękodzieła wykonanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy i Bobrowej Woli. Na imprezę związaną z konkursem, debatą, wystawą prac i rękodzieł oraz degustację zdrowej żywności przybyło ponad 60 osób.

Nauczycielami organizującymi debatę i konkurs byli: Małgorzata Parys, Beata Mazur, Stanisław Drapała oraz Jerzy Kula, którym serdecznie dziękujemy.

Tekst: Małgorzata Parys