XXXVIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
XXXVIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

W dniach 31.03.2015 - 01.04.2015 odbyła się w Częstochowie XXXVIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej (OOWEiE). Olimpiada miała zasięg międzynarodowy ponieważ uczestniczyli w niej uczniowie z wielu miast Polski, także przedstawiciele z Ukrainy (Lwów), łącznie 373 uczniów z 73 szkół. Młodzież rywalizowała w sześciu kategoriach tematycznych:
• elektronika,
• elektronika medyczna,
• elektryka,
• mechatronika,
• teleinformatyka,
• informatyka (nowość od tej edycji).

Z naszej Szkoły w Olimpiadzie uczestniczyli:
w grupie mechatronicznej: Rafał Pieczonka, Cezary Zięba
w grupie elektrycznej: Jan Leja, Krzysztof Wójcik

Oprócz wiedzy teoretycznej, na etapie pisemnym, sprawdzane były umiejętności praktyczne uczestników podczas wykonywania dwu ćwiczeń laboratoryjno - projektowych. Najlepsi z każdej grupy tematycznej walczyli o miano laureata lub finalisty olimpiady.

Finał miał charakter otwarty. Finaliści odpowiadali przed Komisją Konkursową, w obecności innych uczestników oraz widzów na wylosowane przekrojowe pytania, obejmujące zagadnienia z przedmiotów zawodowych. O zajętym miejscu zadecydowała suma zdobytych przez uczestnika punktów.

OOWEiE jest jedną z najtrudniejszych olimpiad ponieważ składa się z trzech etapów: części testowej (po której odpada najwięcej osób) części praktycznej (gdzie 16-20 najlepszych wykonuje dwa ćwiczenia praktyczne) oraz finału gdzie najlepsza dwunastka odpowiada ustnie przed całą publicznością na wylosowane pytania. Nad przebiegiem Olimpiady czuwali nie tylko organizatorzy, także członkowie Komitetu Głównego wraz z Przewodniczącym dr inż. Bogusławem Wiśniewskim z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Uczniowie naszej szkoły pokazali się z bardzo dobrej strony mimo że nie udało im się zakwalifikować do finału. Warto nadmienić że udział w tej olimpiadzie wiąże się nie tylko z możliwością zwolnienia z części teoretycznej Egzaminu Zawodowego, ale również z możliwością zdobycia indeksu na dowolna uczelnię techniczna w kraju, oraz zdobycia cennych nagród rzeczowych.

Opracował: Józef Dybowski