III miejsce w „Konkursie na najlepszą pracę własną uczniów szkół ponadgimnazjalnych”

W dniu 23 kwietnia 2015r. uczniowie naszej Szkoły brali udział w „Konkursie na najlepszą pracę własną uczniów szkół ponadgimnazjalnych” organizowanym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Oddział w Rzeszowie. Konkurs corocznie kierowany jest do uczniów szkół technicznych ponadgimnazjalnych o profilach: elektrycznym, elektronicznym, informatycznym (oraz pokrewnych). Celem konkursu jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań oraz wyłonienie najbardziej utalentowanych uczniów.

W pierwszym etapie zostały wyłonione prace dwóch uczniów: Cezary Zięba (klasa 3D Technik Mechatronik) – „Program symulujący układy elektroniczne” Rafał Pieczonka (klasa 4R Technik Mechatronik) – „Obrabiarka CNC”

W drugim etapie Komisja Konkursowa rozpatrywała i oceniała prace zgłoszone do konkursu (16 prac z terenu Podkarpacia) wyłonione z pierwszego etapu, który przeprowadzały Szkolne Komisje Konkursowe. Uczniowie musieli zaprezentować swoje prace w czasie 10 minut (określonym przez Komisję Konkursową).

Kryteria pod względem, których były oceniane prace:
oryginalność i innowacyjność pracy
funkcjonalność pracy
estetyka wykonania
wkład pracy własnej
własne pomysły i rozwiązania zastosowane w pracy
możliwość zastosowania pomysłu w gospodarce.

Po podliczeniu punktów przyznawanych przez Komisję okazało się że, III miejsce zdobył uczeń naszej Szkoły – Cezary Zięba za co dostał nagrodę pieniężną. Serdecznie Gratulujemy!!!

Cezary Zięba zaprezentował napisany przez siebie program komputerowy, który ma służyć do budowania i symulacji układów elektronicznych oraz pomagać w zrozumieniu działania prostych i złożonych układów logicznych, a w przyszłości ma być rozbudowany o układy elektryczne i język drabinkowy LAD oraz FBD dla sterowników PLC.

Rafał Pieczonka zaprezentował budowaną przez siebie półprofesjonalną obrabiarkę CNC, której konstrukcję oraz sterowanie wykonuje samodzielnie. Po ukończeniu będzie mogła służyć nie tylko do prostych prac w zakładach rzemieślniczych, a cena jej wykonania w porównaniu do profesjonalnych (firmowych) modeli jest głównym atutem. Gdyby udało się Rafałowi dokończyć jej budowę przed konkursem to jego praca byłaby bardziej doceniona! Praca jest czasochłonna oraz wiąże się z dużymi nakładami finansowymi – koszt takiej obrabiarki CNC to kilka tysięcy złotych.

Zdjęcia i opracowanie: Józef Dybowski

Zdjęcia praca Cezarego

Zdjęcia praca Rafała

Zdjęcia – wybrane prace innych uczestników konkursu