INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Klasa 2D z wizytą w "Spector Plus"
Logo
Klasa 2D z wizytą w "Spector Plus"

11 grudnia 2014 młodzież klasy 2D była z wizytą w zakładzie fotograficznym "Spector Plus". Pan Drzał - właściciel zaprezentował laboratorium fotograficzne, w którym młodzież miała możliwość poznać tajniki fotografii analogowej. Podczas pobytu wywołano zdjęcia z tradycyjnej kliszy za pośrednictwem profesjonalnego skanera „Pakon 235 Plus - Film Scanner Negative” i oprogramowania „Sender”. Sprzęt ten służy do digitalizacji negatywów, slajdów, zdjęć i fotografii. Pakon F235 Plus jest szybkim skanerem do negatywów 35 mm (pozytyw, negatyw, czarno-białe), APS, o bardzo wysokiej jakości. Skaner automatycznie czyta kod DX z filmów 35 mm. Wyposażony jest w szczoteczki antystatyczne, które usuwają kurz ze skanowanego filmu. Zastosowano tu technologię Digital ICE, która usuwa ziarno bez straty na jakości.

Młodzież klasy technik cyfrowych procesów graficznych zobaczyła również w jaki sposób wywoływane są zdjęcia metodą chemiczną. Przedstawiona obróbka fotograficzna to całokształt procesów chemicznych mających na celu zamianę obrazu utajonego, zawartego w napromieniowanym (naświetlonym) materiale fotograficznym, na trwały obraz widzialny utworzony z metalicznego srebra lub barwników. Określenie to może oznaczać zarówno obróbkę fotochemiczną (czyli proces wywoływania i utrwalania) naświetlonego materiału światłoczułego. Pan fotograf zaprezentował wołarkę Noritsu QSF V30 która ma tank wywoływaczy o objętości 8 litrów. Zaletą wołarek Noritsu jest proces C-41RANP w którym nie ma przelewów pomiędzy kąpielami roboczymi (oprócz wewnętrznych przelewów w stabilizatorze). Dzięki temu wpływ odparowywania wody w kąpielach roboczych w mniejszym stopniu zakłóca równowagę chemiczną w tych kąpielach. W celu uzyskania dobrego wywołania filmów chemia fotograficzna w maszynie wywołującej powinna być okresowo monitorowana i optymalizowana przy użyciu stripów kontrolnych (pasków kontrolnych).

W "Spector Plus" mieliśmy również możliwość zapoznania się z obsługą zleceń przyjmowanych na fotokioskach River oraz przez program diPphoto. Jest to samoobsługowy program do sprawnego zamawiania odbitek, kalendarzy, itp. Zaprojektowany jest dla ekranów dotykowych (kiosków). Program współpracuje z: LABami fotograficznymi (np. FUJI, AGFA, NORITSU, KIS), drukarkami termosublimacyjnymi (np. SHINKO, Mitsubishi, SONY). Usługa jest zautomatyzowana dzięki dodatkowym modułom oferowanym przez River. Klient w fotokiosku sam może zdecydować które zdjęcia zostaną wywołane. Zdjęcia automatycznie zostały wysłane do wywołania, które odbyło się w minilabie firmy Noritsu. Minilab to urządzenie, które bardzo wspomaga pracę fotografa podczas wywoływania. Cała praca wykonana jest przez to urządzenie.

Logo

Minilaby cyfrowe Noritsu z uwagi na format panoramiczny, wysoką jakość wykonywanych zdjęć oraz niezawodność są bardzo cenione. Stanowisko obsługi minilabu oddzielone jest od sekcji naświetlająco-wywołującej (tj. naświetlanie laserem). W kasetach znajdują się karty papieru fotograficznego , które pobierane są automatycznie w zależności od wielkości wywoływanego zdjęcia. Urządzenie bardzo szybko wywołuje zlecone zdjęcia w rozdzielczość 300 dpi, dodatkowo współpracuje z wspomnianym wcześniej fotokioskiem. Pan zaprezentował grupie kalibrację cyfrową minilabu Noritsu. Kalibrowane zostały ustawienia parametrów barwnych za pomocą precyzyjnego kolorymetru. Minilab cyfrowy to podstawowe urządzenie do produkcji zdjęć w zakładzie usług fotograficznych. Umożliwia on przeniesienie zdjęciowych plików cyfrowych na papier.

Dziś fotografia w dużej mierze wykonywana jest metodą cyfrową, dzięki temu stała się bardzo powszechna. Fotografia jest wykorzystywana we wszystkich niemal obszarach działalności człowieka. Postęp technologiczny spowodował, że dzisiaj odchodzi się od rejestracji materiałów w postaci analogowej na rzecz rejestracji cyfrowej. Zbiory materiałów analogowych poddawane są cyfryzacji i przechowywane w tej postaci, co zdecydowanie zmniejsza koszty ich archiwizowania. Ogólna dostępność sprzętu elektronicznego do rejestracji materiałów cyfrowych przyczyniła się do rozwoju sektora usług związanych z przetwarzaniem tych materiałów i ich utrwalaniem w formie pocztówek, folderów, albumów, filmów, jak i publikowaniem w Internecie.

Bardzo dziękujemy za bogatą lekcję fotografii w laboratorium fotograficznym „Spector Plus”. Młodzież miała możliwość sprawdzenia się na stanowisku fotografa w laboratorium zakładu fotograficznego. Za poświęcenie nam cennego czasu, informacje z zakresu fotografii i możliwość zwiedzenia zakładu właścicielom składamy serdeczne podziękowania.


Tekst: Bernadetta Bieniasz -Erazmus
Zdjęcia: Dominika Jezuit kl. II D



Galeria



WRÓĆ