UCZNIOWIE MECHANIKA W KOLOROWYM PROJEKCE UNICEF-u „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”
UCZNIOWIE MECHANIKA W KOLOROWYM PROJEKCE UNICEF-u „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

Nasz Zespół jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w powiecie od dwóch lat jest zrzeszona w Klubie Szkól UNICEF. W tym roku postanowiliśmy włączyć się w akcję „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”.

Celem tego projektu jest:

• kształtowanie wśród młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
  • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
  • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najbiedniejszych krajach świata.

Uczniowie zostali zaznajomieni z projektem „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA” poprzez filmy , prezentacje i pomoce, które otrzymaliśmy od UNICEF-u. Co należało zrobić?

Otóż należało uszyć szmacianą laleczkę ,znaleźć jej „opiekuna” , a zebrane fundusze przekazać do UNICEF-u, który zakupi najpotrzebniejsze szczepionki dla setek tysięcy dzieci z Sudanu, Angoli, Czadu i ochroni maluchy przed skutkami takich chorób jak: polio, tężec, gruźlica czy odra.

Jako szkoła, która posiada w swojej ofercie klasy Technikum Przemysłu Mody, wyszliśmy naprzeciw naszym uczniom chętnym wziąć udział w akcji i na warsztatach szkolnych uczennice, pod okiem nauczycielek przedmiotów odzieżowych , uszyły według wykroju - kadłuby laleczek. W związku z tym jeden proces tworzenia lalki został osiągnięty, teraz tylko należało ozdobić lalę według własnego pomysłu. Każda klasa mogła wziąć laleczkę i stworzyć ją i jej historię. W projekt włączyli się również nauczyciele. Przez cały styczeń trwały prace nad projektami lalek- niekiedy dzieł sztuki. Projektanci – twórcy - prześcigali się w pomysłach od malowania twarzy po fikuśne stroje, imiona ( Rumiana Kasia, Simba, Halima, Krzysztof, Borys, Apolonia , Zosia, Zuzia, ) czy dodatki.

„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

6 i 7 lutego 2019 roku, podczas uroczystego zakończenia akcji „ WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”, wszystkie 33 lalki zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej i podczas kiermaszu sprzedawane, na zasadach określonych w programie.

„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

Większość uczniów biorących udział w projekcie zaopiekowało się własnoręcznie wykonanymi laleczkami, chętnie przekazując darowiznę, na ten szczytny cel. Pozostałe laleczki także cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Ostatecznie, udało nam się pozyskać opiekunów dla wszystkich laleczek, a zebrane fundusze zasiliły konto UNICEF-u.

„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

Poprzez udział w akcji UNICEF, chcieliśmy uświadomić młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie innych dzieci. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie wzięli udział w powyższym programie.

Wszystkim , którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy za ogromne serce i zaangażowanie.

Tekst :Marzena Rzucidło – Kołtun
    Zdjęcia: Joanna Wiącek